Ciekawostki
Znani sportowcy pochodzący z Jamajki to m.in.: Asafa Powell, Usain Bolt, Veronica Campbell-Brown oraz Donovan Bailey. Wszyscy to lekkoatleci.
 
powered_by.png, 1 kB
Historia Jamajki
Redaktor: KL   
Spis treści
Historia Jamajki
Strona 2
Strona 3
Historia wyspy zaczyna się wraz z jej odkryciem przez Krzysztofa Kolumba 5 maja 1494 roku.

Wcześniej wyspę zamieszkiwały ludy tubylcze m.in. Arawakowie, którzy przybyli na wyspę z Ameryki Południowej około 2500 lat temu, nazywając ją Xaymaca. Hiszpanie nazwali tę wyspę Santiago. Którzy zaczęli jej kolonizację, zajmując się uprawą trzciny cukrowej na plantacjach, na których do pracy przymusowej zostali wykorzystani miejscowi Indianie, którzy nie wytrzymując ucisku kolonizatorów właścicieli plantacji umierali na skutek niewolniczego traktowania. Wskutek braku rąk do pracy Hiszpanie zaczęli sprowadzać na wyspę mieszkańców Afryki, którzy byli wykorzystywani do niewolniczej pracy na plantacjach zamiast Indian, których niewolnicza praca doprowadziła do stopniowej eliminacji. Gubernatorem Jamajki został Juan Esquivel w 1510 roku który urząd sprawował przez cztery lata do 1514 roku na stanowisku zastąpił go Francisco de Garay.

W XVII wieku na wyspę zaczęli przybywać inni Europejczycy mim. Anglicy, Francuzi oraz Holendrzy, zajmowali się oni piractwem oraz przemytem, miasto Port Royal było dla nich schronieniem oraz główną siedzibą na wyspie do silnego trzęsienia ziemi, które wystąpiło tutaj w 1692 roku. W 1655 roku wyspa weszła w posiadanie Brytyjczyków dowodzonych przez admirała William Pennego oraz generała Roberta Venablesa. Hiszpania zrzekła się wyspy w 1670 roku na mocy postanowień traktatu zawartego w Madrycie. Zdobycie Jamajki w zamiast za San Domingo, pozwoliło jej na stopniowy rozwój gospodarczy, opierający się na handlu niewolnikami oraz uprawie trzciny cukrowej.Z której Anglicy wytwarzali rum w wytwórniach rumu, pierwszą z nich założono w 1661 roku. W 1692 roku założyli oni dzisiejszą stolicę Jamajki Kingston.Wyspa była centrum handlu niewolniczego, niewolnicy często uciekali w głąb wyspy tworząc enklawy, z których wyłoniła się mniejszość etniczna maroni.


 
© 2022 jamajka.pl
jamajka.pl / hotele / noclegi / wakacje / pobyty / pomoc dla biznesu